V košíku za 0,- KčObchodní podmínky

Liberecká LZS zasahovala na děčínské ferratě

V červnu letošního roku jsme na našich stránkách informovali o slavnostním otevření jedinečné via ferraty na Pastýřské stěně v Děčíně, u kterého jsme s Rock Empirem byli. Psali jsme o tom, že zajištěná lezecké cesta v centru města je atraktivní s krásným výhledem do okolí. Že může být při nedodržení bezpečnostních pravidel nebezpečná, jsme se bohužel přesvědčili začátkem srpna. V důsledku zatím nejasné příčiny se z Pastýřské stěny z výšky několika desítek metrů zřítil lezec. 
 
S vicečetnými poraněními byl prvotně ošetřen pozemní posádkou Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje, která si na následný šetrný transport ze stěny vyžádala zásah letecké záchranné služby. Vzhledem k tomu, že ústecký vrtulník operoval v tu dobu na jiném místě, byl do Děčína povolán vrtulník Letecké záchranné služby Liberec. O tom, jak zásah vrtulníku probíhal, ale i o jiných podrobnostech z provozu liberecké letecké záchranky se ROCK EMPIRE informaval přímo u zdroje – u libereckých záchranářů, kteří na místě zasahovali.
Ptáme se tedy Michala Beneše, pilota letecké záchranné služby, zdravotnického leteckého záchranáře Luboše Molnára, lékaře letecké záchranné služby MUDr.Janko Sotáka a Jaroslava Petráka , leteckého záchranáře Horské služby Jizerské hory.
 
RE : „ Jak se liberecký záchranářský vrtulník dostane na zásah do Děčína, kde obvykle vídáme sice stejný žlutý, ale ústecký vrtulník?“ 
 
MB : „Kryštof 15, vrtulník ústecké záchranky v tu dobu zasahoval na jiném místě a proto si, tak jako tomu v těchto případech bývá, operační středisko z Ústí nad Labem vyžádalo naši výpomoc. Se zdravotnickými záchrannými službami sousedícími s naším krajem takto spolupracujeme. Je to běžná praxe . V případě potřeby zase jejich záchranné složky operují v libereckém kraji“.
 
RE : „ V čem se podobný zásah na skále liší od těch každodenních úrazů, dopravních nehod a jiných zdravotních obtíží ?“
 
LM : „ V tomto případě se jednalo o tzv. zásah v nedostupném nebo obtížně dostupném terénu. Pro tyto akce, které se obvykle odehrávají na skalách, horách a jinak exponovaných místech doplníme posádku o leteckého záchranáře, člena Horské služby Jizerské hory nebo Krkonoše a na palubu naložíme nezbytný speciální materiál . Tak tomu bylo i v tomto případě. Při příletu k místu zasahu obhlédneme situaci pod námi a po zhodnocení všech faktorů a po dohodě všech členů posádky zahajujeme vlastní záchrannou činnost .“ 
 
RE : „ Jak tedy zásah na Patýřské stěně probíhal ?“
 
JP : „ Po příletu ke skále jsem slanil na místo, kde již byl s pacientem záchranář pozemní záchranné služby a hasiči a zjišťoval jsem podrobnosti. Vrtulník mezitím odletěl na nedalekou náplavku.“
 
MB : „Přistáli jsme na náplavce a čekali jsme na pokyn ze stěny. Zajištění a příprava pacienta byla tak rychlá, že jsme ani nevypínali motory“. 
 
JP : „Bylo to tak. Pacienta, zajištěného a připraveného záchranáři pozemní záchranné služby, jsme na transportní desce naložili do letecké záchranné sítě, dali pokyn do vrtulníku a během chvíle už se nad námi vznášelo podvěsové lano spuštěné z vrtulníku. K tomuto lanu jsem zajistil sebe a pacienta uloženého v záchranné síti a odelétali jsme zpět na náplavku“. 
 
RE : „ Jak spolu záchranář na laně a posádka ve vrtulníku během zásahu komunikují ?“
 
LM : „Komunikace mezi záchranářem na zemi a vrtulníkem a navzájem mezi jednotlivými záchrannými složkami probíhá pomocí radiostanic.Informace do vrtulníku předává záchranář i pomocí jednoduchých pokynů rukama."
 
RE : „Zpátky k zásahu. Jak akce pokračovala ?“
 
JP : „Na podvěsovém laně o délce 30 m nás vrtulník odnesl a položil zpět na břehu řeky a opodál přistál“.
 
JS : „ Pacienta jsme vyšetřili, přeložili do vrtulníku, domluvili příjem v nemocnici a odletěli na traumatologii do Ústí nad Labem“. 
 
RE : „ Jak časté jsou podobné zásahy a kde obvykle zasahujete?“
 
MB : „V poměru k celkovému počtu vzletů, kterých je asi 600 za rok, je to asi 1 – 2 procenta vzletů, tedy 10 – 15 speciálních zásahů. Zasahujeme obvykle ve skalních oblastech, v nedostupných místech na horách, evakujeme osoby z budov a konstrukcí. Větší počet osob jsme evakuovali během povodní v libereckém kraji v roce 2010.“
 
RE : „ Jak se na podobné zásahy připravujete?“
 
LM : „ Výcvik dělíme na dvě části. S vrtulníkem a bez vrtulníku. S vrtulníkem nacvičujeme záchranné činnosti v různých skalních oblastech a obtížně dostupných terénech Libereckého kraje, kde obvykle poté zasahujeme. Bez vrtulníku opět cvičíme v reálném terénu skal a hor. V zimním období a v nepříznivém počasí trénujeme na multifunkčním polygonu firmy Rock Empire v Jablonci nad Nisou. Touto cestou bychom chtěli firmě Rock Empire poděkovat za možnost tento polygon užívat.“
 
RE : „ My také děkujeme a přejem hodně zdaru ve Vaší činnosti.“