V košíku za 0,- KčObchodní podmínky
Narodil se 1977
Žije Labská stráň
Disciplína Pískovcové lezení
Koníčky Prvovýstupy
Motto Bojuji s leností

Tomáš Sobotka

Jméno Tomáše Sobotky naleznete pod mnoha novými cestami v Labském údolí, nebaví ho tolik opakování cizích cest, jako vlastní hledání nových linií a prvovýstupy.

Tomáš Sobotka tvoří společně s Ondrou Benešem tzv. Dolní Žleb Company, pod níž se skrývá velká továrna na výrobu cest na písku v obtížnosti od VI do XIb. Jejich prvovýstupy, kterých jsou desítky, výrazně zasáhly do vývoje lezení v Labském údolí.

Tomáš je nejen skvělým prvovýstupcem, ale také výborným lezcem, který má morálu na rozdávání. Na svém seznamu má nespočet hodnotných RP přelezů v obtížnosti od Xa do XIb. Upřednostňuje rychlé přelezy a úplně nejraději zdolává cesty stylem OS. V tomto stylu přelezl několik Xb. Na vápně má přelezenou obtížnost 8b a ve stylu OS 8a.

Protože hledá stále nové zážitky a zkušenosti, staly se pro něj velkou výzvou hory a velké stěny. Každý rok se pravidelně vydává společně s Ondrou Benešem za provýstupy do nových oblastí po celém světě, kde prostupují ty nejtěžší linie a zanechávají po sobě stopy v podobě náročných výstupů, které prověří nejen vaší techniku, ale také morál.

Pozdrav ze Španělska (2015)

Výber z lezeckých přelezů: 
Nirvana RP XIa- prvovýstup
Pandořina skřínka RP Xb- prvovýstup
Zakletá hrana RP XIb
Results from this year´s routes: RP Xc
 

 

Rád a dobře lezu jen tak a bez cíle- rozhovor s Tomajdou převzat ze Světa outdooru

V rámci Dolní Žleb Company jste s Ondrou Benešem začali zhruba před patnácti lety v podstatě ve velkém dělat nové cesty v Labském údolí, co vás k tomu tehdy vedlo?
Cesty ve velkém jsem začal dělat s Pavlem Rývou. Ondra se k nám tenkrát přidal a rozdělily nás postoje. Pavel chtěl dělat cesty hlavně pro širokou veřejnost, já hlavně pro sebe a naše kámoše. Neb v Labáku bylo tenkrát pár těžkých cest a většině z nich ještě k tomu hrozilo vytlučení, protože nevznikly podle pravidel. Ondru zajímaly hlavně extrémní přelezy, tak bylo potřeba to trochu rozjet, aby bylo co lézt.

Loni byl o prvovýstupech a prvovýstupcích natočen film Ti z Labského údolí, kde jsi účinkoval v jedné z nejvýraznějších rolí. Jaký byl tvůj pocit z natáčení a jak se leze před kamerou?
Bylo mi ctí si s Jirkou udělat cestu a prožít den prvovýstupem. Škoda jen, že směr je více než cestou jen pohledem do budoucnosti, jelikož se nám neprostoupenou stěnu nakonec nepodařilo vylézt. Dalo se ze stěny utéci, ale i takto je to na RP seriózní desítka k poslednímu háku a od něj hozená rukavička pro mladší a hlavně lepší lezce. Odcházení budiž i připomínkou na odcházející naše blízké, nejen na milého a schopného předsedu ČHS, který nás opustil krátce před tímto prvovýstupem. A ke kameře, když opravdu lezu tak nevnímám nepodstatné věci okolo mně.

Jaké jsou tvé plány na letošní rok? Chystáš další dávku prvovýstupů v Labáku nebo plánuješ i nějakou výraznější lezeckou cestu do zahraničí?
Snažím se neplánovat. Chci lézt hlavně neprostoupené stěny, které ubývají. I když dnešní móda v nových krocích mi navrací touhu po pouhém opakování.

Jak vůbec takový prvovýstup dlouho připravuješ? Máš na seznamu jen ten nejbližší nebo seznam na celou sezonu?
Nepřipravuji. Když chodíte do skal, kde jsou tisíce volných linií, není potřeba přemýšlet kam. Spíš to nechávám na svých přátelích,já sám si umím najít výzvy všude. Pravda je, že mám v hlavě i pár Velkých směrů. Ty většinou hned navrtám, nebo zapomenu.

Kterou svou lezeckou expedici do zahraničí vnímáš jako nejvýraznější a proč?
Každou. Je to úžasná týmová záležitost, vzpomínka na dobu, kdy vše bylo „my“, dnes je už jen já, já, jájismus. Je to úžasné, když lidi semkne společný cíl. To, co z nás dělá lepší lidi, nejsou počty dní prosezených ve školních lavicích, ale zkušenosti z jiných světů a nových setkání, které ač jsou náhodné, nebývají bez smyslu.

Jak bys srovnal lezení na expedicích s tím domácím?
Na expedicích se mi lezlo pokaždé spíš špatně. Lhal bych, kdybych říkal něco jiného. Rád a dobře lezu jen tak a bez cíle. A jak už jsem říkal, na expedici je vždy cíl jasný a pevně daný.

Jaké používáš vybavení při lezení, jaké máš lezečky, úvazek, (železo, lana,...)?
Lezečky, úvazek, železo a maglajz mám Rock Empire – je český, je špičkový a to mě těší. Lana používám od Tendonu.

Proč spolupracuješ právě s Rock Empire?
Podpora a svoboda. Na rozdíl od mého již bývalého sponzora nemá potřebu ovlivňovat mé prvovýstupy. Nechává moje lezení čistě na mně a lidé z této firmy mají podobný pohled na lezení jako já. Hodně mě baví dnešní doba, když extrémní horolezci dnes v některých cestách kňourají, že je vysoko první jištění nebo se hůř cvaká nějaký borhák nebo je-li to někde pod dalším jištěním dokonce až na zem. Prostě věci, které rekreační či široká lezecká veřejnost zažívá při lezení na písku v každé cestě.
V lehčích a klasických cestách na písku je to k prvnímu jištění téměř vždy na zabití. Pod dalším, je-li vzácně tam, většinou na zem a kruh se vždycky špatně cvaká. Prostě to, co naši nejlepší lezci v těžkých cestách rozhodně řešit nemusí. Bezpečné cesty na písku vznikají až posledních pár let. Řekl bych, od éry jízdy se zapnutými pásy v autě nejen kvůli pokutám.

Vybrané expedice:
Jordan - Rock empire RP 8a
Madagascar- Shortcut RP 7c+
Brazil – Sugar Loaf - Město bohů RP 8a+