STAND – názor specialisty

Konečně! Konečně polohovací prostředek, který prostě chcete. Neboli „odsedka“ podle mého gusta.

Dobře, vezmu to od začátku.

Kdo dělá ve výškách různé práce, od polohování přes prevenci proti pádu až po práce z lan, vždy řeší jak ale hlavně čím se zapolohovat.

V rámci základních pracovních poloh a technik používáme to, čemu lidově říkáme „odsedky“. „Odsedku“ potřebuji na odsednutí = jedná se o prostředek (dříve smyčka, lanovice, lanyard atd.), který mi umožní krátké stabilní spojení s okolím (přijštění se ke konstrukci nebo žebříku, spojení s výstupovým blokantem, postup po kotvících bodech atd.).  Většinu práce ve výškách si bez „odsedky“ ani nedovedu představit.

Základním nedostatkem všech „odsedek“ bylo dlouhou dobu to, že jsem si nemohl snadno upravit jejich délku. Ano existovala možnost použití brzd, polohovačů nebo Grilonu, ale nebylo to ono. Chybělo mi něco malého snadno ovladatelného…

Tak jsem používal systém IRATA, kdy jsem si provazoval přes slaňovací oko úvazku (EN813) 3,5m jedničkového dynamického lana. A byl jsem spokojen.

Pak přišel „adjust“. Velké nadšení přešlo po pár týdnech ve vystřízlivění. Nešel povolit ani byť jen pod lehkým zatížením, klouzal mi na mokrém a namrzlém laně, zasekával se mi na skále i konstrukci o výčnělky a neblokoval…

Dobrá myšlenka, říkal jsem si, snad to doladí.

Pak mě oslovil Zbyněk Homola z Rock Empire. „Mám nápad, jak vyřešit tvoje připomínky k „odsedkám“, povídá.

Začalo testování. Pak úpravy a opět testování. Ale když Vás to baví a začínáte vidět světlo na koci tunelu… No, hlavně nás to baví. A vznikl STAND. A stojí za to.

STAND polohovací a kotvící prostředek. Pro mě to je hlavně skvěle fungující „odsedka“.

Karabiny se pomocí antislipů dobře fixují v potřebné poloze. Neprotáčí se. Já jsem si na svůj Equip i Master dal po dvou STANDech. A protože je nesundávám, připojil jsem si je ke spodnímu připojovacímu bodu (EN813) pomocí Ring Connectu (dělitelný kroužek [EN362] od Rock Empireu, který se oproti karabinám může libovolně protáčet bez vlivu na bezpečnost a pevnost).

Libůstka. První série byla pouze s červeným lanem. Pokud měl uživatel jako já po dvou STANDech, tak se mu barvy trochu pletly. Teď je již STAND dostupný s červeným i černým lanem. Problém vyřešen, paráda.

Obrovská výhoda STANDu spočívá v tom, že se dá snadno povolit i pod zatížením. A pokud je zatížení velké a povolit nejde, pak stačí do povolovacího palce na kovovém těle STANDu vložit nos karabiny a pomocí páky lze STAND povolit i při evakuaci osoby, kdy ve STANDu spočívá plná váha uživatele. Říkáme tomu „nouzové uvolnění“ pomocí karabiny. Je to úžasně jednoduché a krásně to funguje.

Skvěle pracuje i s mokrým, nebo namrzlým lanem.

Díky tomu, že je karabina v nerezové polohovací části STANDu orientována v její ose, nedochází k zaseknutí ani samovolnému proklouznutí lana. A to se počítá, protože jakýkoliv pohyb navíc pěkně vysiluje.  

Velkou pochvalu Rock Empiru dávám za použití nerezu. Díky tomu je STAND subtilní a přitom velmi odolný.  

A aby toho nebylo málo, v nabídce jsou tři varianty. Jednoduchý „I“, a dvojitý „V“ a „Y“. Podstata funkčnosti zůstává a volba konkrétního verze už je na preferenci každého.

Myslím, že STAND je skutečně povedený produkt, a vývojářům Rock Empire za něj patří velký dík.

 

 

Mgr. Martin Riedl, DiS.,

Výškový specialista, Instruktor pro práci a záchranu ve výšce a nad volnou hloubkou, Instruktor speciálních lanových technik, Revizní technik OOPP pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou, Zkušební a testovací lezec pro výrobce OOPP pro práci a záchranu ve výšce a nad volnou hloubkou, Spolupracovník vývojového týmu, Spoluautor několika nových produktů , Dobrovolný člen HS, Člen IRATA (Level3), Horský průvodce, Spolumajitel firmy, které navrhuje a instaluje zádržné systémy, 25let praxe – včetně práce a stáží v zahraničí