Super Light uspěl v Kyrgyzstánu

Přinášíme vám recenzi SUPER LIGHT od Martina Suhravého ze Světa Outdooru...: "Ze sedáku Super Light jsem po měsíci v Kyrgyzstánu skutečně nadšený a zařadil jsem jej do mého skialpového a ledovcového repertoáru, zcela určitě nebude chybět na žádné akci zmíněného ražení, na kterou se v budoucnu přidám."

"Test ultralehkého úvazku na VHT a skialpinismus ROCK EMPIRE Super Light

Kolikrát jste se na skialpech propadli do trhliny? A kolikrát jste prozkoumáváním útrob ledového království strávili několik hodin? Pro ty, kteří se raději pohybují na povrchu ledovce, spíš než uvnitř, je určen ultralehký úvazek super Light.

ROCK EMPIRE Super Light
Hmotnost: 146 g (XS-M) 
Velikost: XS-M, M-XL 
Barva: červená 
Materiál: Dyneema 
Normy: CE1019, EN 12277 
Dodává: Rock Empire 

Velmi nízké hmotnosti tohoto sedacího úvazku bylo dosaženo jednak použitým materiálem Dyneema a jednak absencí jakéhokoli polstrování a zbytečností. U testované velikosti M-XL moje kuchyňská váha ukázala 153 gramů, což je podle mě velmi dobrá hodnota. Navíc stejně potěšující, jako nízká hmotnost, je i skladnost úvazku - jednoduše lze složit do balíčku o něco většího, než zatnutá pěst.

Pochopitelně z výše popsaných hlavních předností vyplývá i největší úskalí sedáku a tím je pohodlí při odsednutí. Stačí slaňování jedné délky v kolmici a ke konci slanění už se těšíte, až se nohy dotknou země a nohavičky se přestanou zařezávat do stehen. Popravdě, čekal bych, že to bude ještě daleko horší (soudě podle mého velmi polstrovaného a velmi nepohodlného úvazku, který běžně používám na lezení), ale žádné pohodlí neočekávejte. Naopak při chůzi (ať už pěšky s mačkami nebo na lyžích), na kterou je Super Light primárně určen, se jeví jako velmi pohodlný.

Pojďme se teď podívat na konstrukci a technická řešení. Úvazek je de facto vyroben ze dvou hlavních a několika vedlejších popruhů. Silnější bederní popruh je v přední části nahrazen užší smyčkou, na které je umístěna přezka. Ta bohužel není samosvorná, což mě osobně mrzí, vzhledem k celkové velmi snadné manipulaci s úvazkem, ke které se dostanu o pár řádků níže. Na druhou stranu provlékací spona je nejspíš blbuvdornější.

Druhý hlavní popruh je našit na bocích bederního popruhu a v jeho středu se nachází očko, jímž je provlečeno hlavní jistící oko. I když výrobce šetřil, kde mohl, nezapomněl očko opatřit chráničem PAD popruhhu proti oděru, což hodnotím velmi kladně a myslím, že tím bylo zabráněno případné velké slabině, co se životnosti týká.

Aby nohavičky při chůzi držely tam, kde mají, jsou v přední části zajištěné nenosnou plastovou přezkou. Někoho by mohl malý kus plastu na sedáku zarazit, nicméně po prvním odsednutí se přesvědčíte, že skutečně na svorku není kladen žádný nápor a není nosná.

Pokud přezku rozepnete (případně ještě rozepnete hlavní přezku na bederáku), velmi snadno můžete úvazek obléknout s nasazenými mačkami nebo klidně i s nasazenými lyžemi. Tuto možnost vedle nízké hmotnosti a dobré sbalitelnosti hodnotím jako největší přednost sedáku Super Light.

Samozřejmostí každého úvazku jsou gumičky udržující správnou polohu nohaviček umístěny na zadní straně stehen a poutko na materiál. To je v případě Super Light pouze jedno a nejsem si jistý, že bude na všechny aktivity, které lze s úvazkem provozovat, stačit. Sedák jsem nyní používal na expedici v Kyrgyzstánu a můj osobní názor je zatím takový, že jedno poutko nestačí. V případě použití rozšířené ledovcové horolezecké výbavy je jedno poutko málo- materiáol jsem v něm měl hodně manačkaný (viz foto) a manipulace s ním byla komplikovanější.

Ze sedáku Super Light jsem po měsíci v Kyrgyzstánu skutečně nadšený a zařadil jsem jej do mého skialpového a ledovcového repertoáru, zcela určitě něbude chybět na žádné akci zmíněného ražení, na kterou se v budoucnu přidám.

Super Light uspěl v Kyrgyzstánu

Další články

Není lepšího zážitku, než vyrazit do přírody za sněhem, že.

Mrkněte na recenzi ze Světa Outdooru na náš sportovní úvazek Akatta a jak se s ním leze.

Odkaz: https://www.svetoutdooru.cz/video-predstaveni-sedaku-rock-empire-akatta-3b/