Ti z Labského údolí slaví úspěch!

Dokumentární snímek TI Z LABSKÉHO ÚDOLÍ z produkce ROCK EMPIRE získal na Mezinárodním filmovém festivalu outdoorových filmů OUTDOOR FILMS významné ocenění. Film uspěl v soutěžní kategorii HOROLEZECKÝ A HORSKÝ FILM a získal tak třetí místo a skleněný „pohár“, který na konci loňského roku při slavnostním vyhlášení převzal v pražské Lucerně režisér filmu JENÍK PLETICHA. Jeník nadšeně sdělil, že je ohromné uspět mezi dvěma stovkami dalších filmů, na festivalu takového rázu, který běží v Čechách, na Slovensku a Rusku…

TI Z LABSKÉHO ÚDOLÍ vás vtáhne do pískovcové oblasti Labské údolí a představí ho v celé jeho kráse a to i z ptačí perspektivy a ukáže, jak samotné provýstupy vznikají. Autoři vybrali do filmu ty nejpovolanější prvovýstupce z údolí -- Jiřího Slavíka alias Prcka, který patří mezi srdcaře pískovcových oblastí a jednoho z nejaktivnějších prvovýstupců oblasti z poslední doby Tomáše Sobotku alias Tomajdu.

LABSKÉ ÚDOLÍ, které se nachází mezi Děčínem a Hřenskem, láká každoročně stovky lezců. Víkend co víkend si lezci přijíždí vychutnat jedinečné lezení v Labských pískovcích. Stovky klasických nebo moderních cest všech obtížností, dlouhé vzdušné cesty s výhledy do údolí, zajímavá struktura skály, pestré lezení v kolmých i převislých stěnách a lezecká atmosféra, kterou doplňuje všudy přítomná vůně písku se vám snadno „zaryje pod kůži". Stejně jako prvovýstupcům – dělníkům skal, pro které se dělání nových cest na pískovci stalo nekonečnou výzvou. Nové směry prostupují stále dle pískovcových pravidel odspodu:

 „Tak je to přirozené", jak říká jeden z aktérů filmu Tomáš Sobotka. Odspodu se ale rovná notná dávka adrenalinu, objevování, nebezpečné odskoky do lana, hluboké emoce, které jsou tím pravým kořením lezení na pískovci. Provýstupy na pískovci jsou pro odvážné, i přesto že dnešní tzv. sportovnější cesty jsou kvůli těžším pasážím a novým lezeckým stylům lépe odjištěny. To však neznamená, že ztratily svou dobrodružnou hodnotu.

Odkaz na trailer

Režie: Jeník Pleticha
Scénář: Jeník Pleticha, Simona Ulmonová, Zbyněk Homola
Produkce: Rock Empire
Kamera: Petr Kubík
Délka: 19 min.
Momentka Jeníka Pletichy

Ti z Labského údolí slaví úspěch!

Další články