"Metodýka" - Pád a dojišťování lanem na ferratě

Máme tu třetí díl metodiky of Vojty Watta Dvořáka. Tentokrát se zaměříme na pád a dojišťování lanem na ferratě.

Ferratu prý vyleze i cvičené prase. Přesto se hodí umět něco více, než cvakat karabiny, jako když pípá prodavačka u kasy. Na některé vychytávky se zaměříme ve třetím pokračování naší metodiky.
 

Dojišťování lanem

Dovednost, která se hodí při lezení se začátečníky, dětmi nebo jako prostředek k zajištění kolegy po pádu na ferratě. Stačí k tomu: 10 – 30 m lana, 1 x HMS s velkou světlostí tak, aby šla cvaknout i na kramle apod., 1 x šroubovací karabina pro spojení lana s úvazkem druholezce. Smyčky, prusíky, karabiny a kýbl mohou být už jako bonus.

hms smart soko dyn 13 mmRacer S       Kyblík

 

V první variantě jistíte spolulezce již od začátku lezení a lano táhnete za sebou. Po cestě můžete nechat expresku, když ferrata mění směr. V příhodném místě druholezce doberete k sobě. Nejlépe pomocí HMS karabiny a půlloďáku. Případně kyblíkem v „reverso-modu“.

V druhé variantě zjistí váš druholezec, že potřebuje dopomoc lanem až během výstupu. V tomto případě lano spustíte k němu už s nezajištěnou karabinou, kterou si nejlépe cvakne a zajistí do jistícího oka.

dopomoc lanem během výstupu

TIP: Lano do batohu nemotejte, ale pouze volně od konce „vložte“ a druhý konec s karabinou nechte čouhat z batohu tak, že v případě potřeby, aniž byste batoh sundávali, lano pošlete k spolulezci.

V obou případech jištěný druholezec současně používá svůj tlumič pádu. Kdyby lezl do traverzu, mohl by se zhoupnout do strany a dostat se tak do „nelezitelného“ místa, odkud byste ho nemohli spustit ani vytáhnout. 

dopomoc

Co dělat po pádu?

  • Zjistěte situaci a proveďte její vyhodnocení
  • Uklidněte sebe a účastníky
  • Učiňte rozhodnutí
  • Proveďte akci na základě rozhodnutí

 

Když se smeknete vy

Uklidněte sebe. Párací tlumič po vypárání ještě musí vydržet (dle normy) 15 kN respektive 12 kN. Uklidněte ostatní, že jste v pohodě. Nejste-li, sdělte ostatním, co vám je a co hodláte dělat. Zjistěte, jestli se bez pomoci dostanete zpět k jisticímu ocelovému lanu. Jestliže ano, máte skoro vyhráno. Další postup bude záležet na vaší kondici (stavu), jak jste vysoko a kolik vám zbývá do konce výstupu. V ideálním případě vytáhnete z batohu náhradní tlumič, vyměníte za vypáraný a pokračujete ve výstupu či zahájíte sestup. To máme na mysli zázrak, když by tomu tak bylo. Další variantou je, nechat se dojišťovat lanem.

Jestliže se nedostanete zpět k ocelovému lanu, necháte se k němu přitáhnout lanem nebo provedete sebezáchranu pomocí prusíku či 120 cm smyčky tak, že vyšplháte po vypáraném tlumiči.

 

TIP: Z volných konců ploché spojovací smyčky z kombinovaného úvazku si můžete vyrobit improvizovanou odsedku. Stačí, když rozvážete horní krejčovský uzel z prsáku, vytáhnete oba konce z jeho navazovacích bodů a zpátky zase uděláte krejčák, do kterého si přidáte volnou karabinu.

 

odsedka

 

Když to jde opravdu ztuha?

Vyzkoušejte prusík! Taková dobrá kulatá smyčka (například TENDON Touch 6 mm) pomocí Machardova uzlu drží i na ocelovém laně. Věděli jste to? Pomocí prusíku můžete překonat krátké a těžké místo. Do prusíku se při výstupu cvakněte karabinou do odsedávacího oka přímo na tlumič pádu. NE JINAM! Párem lanyardů tlumiče se stále jistěte.

prusik

 

Autor děkuje firmě ROCK EMPIRE za poskytnutí testovacího zařízení a vybavení na ferraty. 

Vojtěch Dvořák, horský vůdce UIAGM z Krkonoš, www.alphaguide.cz

 

Varování:
Lezení zajištěných cest může být nebezpečné. Dříve než jej začnete praktikovat, seznamte se s riziky, jež jsou s ním spojena. Lezení a provozování via ferrat jsou naučené dovednosti, které vyžadují zkušenost a kvalifikované zaškolení. Nesprávný způsob používání může vést k závažným zraněním nebo smrti. Přestože je lezení zajištěných cest relativně jednoduché, vyžaduje absolutní soustředění a vhodný trénink.

 

Další články