De | En

MASTER – názor specialisty

Od 90tých let minulého století jsem se při práci z lan posunul od sportovních sedáků, k pracovním celotělovým úvazkům. Posun je to veliký. Díky úpravě legislativy a šikovným českým ručičkám jsem si postupně mohl vybírat i z domácích výrobků. Ty postupem času nabíraly na kvalitě a jedinečnosti, a začali konkurovat nejlepším zavedeným značkám.

Dnes máme i vlastní patenty.

Rock Empire vyrábí jedinečný špičkový celotělový úvazek MASTER. Jedinečný je díky patentovanému dělení bederní části úvazku. Ta je rozdělena na tři části, které se mohou vůči sobě nastavovat a posouvat. Proč je to tak jedinečné? Proč to stojí za patent?   

 

Získávám dvě výhody, které mi jiný celotělový úvazek nenabídne:

 • Díky nastavitelnému pasu si můžu měnit velikost pasu. Jsem v zimě hodně oblečený? Upravím pas a mám vše kde má být. Dělám v létě v tričku? Upravím pas a mám vše kde potřebuji. Potřebuji vybavit kolegu s jinou postavou? Opět vše vyřeším přenastavením pasu.

Je to kouzelně jednoduché a neskutečně praktické. Nic netlačí, vše je, kde má být.

 • Celotělové úvazky určené převážně na práci z lan a polohování, mají kvůli pohodlí masivní polstrování v bederní části. To je skvělé, když visím a moc se nehýbu do stran. Jakmile se ale začnu víc pohybovat např. v konstrukci, pod střechou atd. vždy mám po chvíli otlačené boky a spodní žebra. Polstrování mi na ně jednoduše tlačí. Dokud jsem nezačal používat MASTERa, bral jsem to jako nutné zlo. s MASTERem je vše krásně komfortní. Díky dělenému pasu si mohu nejen perfektně vše nastavit, ale jednotlivé části se vůči sobě snadno pohybují a tím kopírují pohyby mého těla. Funguje to parádně. Na práci z lana už beru jen MASTERa.

Tím to ale nekončí. Jsem docel hubený, takže po dotažení popruhů mi za sponou dost volného popruhu zbývá. Fixační gumičky mají malou plochu, popruh vypadává a stejně se časem vytahají. Nutné zlo. Nebo ne?

Clip Smart je řešení. Jednoduché, funkční, vyměnitelné. Můžu ho otočit, dát na konec popruhu, přendat ho kde mi nejvíce vyhovuje.  Nikdy bych nevěřil, že mi taková „ptákovina“ udělá tolik radosti a ušetří starosti.

Střední část dělitelného pasu MASTERu je nejmasivnější a ukrývá nastavitelný systém. Nastavovací systém je překryt Hypalonem. Ten je velice pevný a odolný. Díky tomu jsou v něm připravené otvory a výseky. Tam si dle potřeby sám přidám materiálová poutka, zavěsím lékárnu, připevním čidlo na plyn… Paráda.

Rychlospony používám rád. Jsou lehké, snadno ovladatelné, šetří mi čas a usnadňují manipulaci. Zúžený popruh u nohaviček a tím pádem menší rychlospona na nohavičkách oproti pasu je další uživatelsky velice příjemný bonus.

Uchycení nohaviček k pasu na zadní části je řešené elastickým popruhem. To není nic výjimečného. Všechny celoťeláky mají buď elastický popruh, nebo popruh se sponou. MASTER má ale obojí. Elastický popruh jde od nohavičky do spony v pase. Nevím proč to trvalo tak dlouho, ale konečně můžu využívat výhod obou systémů. Díky Rock Empire.

U MASTERu jsou odnímatelná ramena. Pravda, sedák samostatně bez ramen v podstatě nepoužívám. Ale můžu si ramena měnit. Rock Empire nabízí hned 5 různých typů ramen, které můžu měnit dle libosti. A to je pecka. Zatím jsem si pořídil ramena s napevno zašitým prsním blokantem, svítící ramena a ramena s ocelovými připojovacími body. Vyměním je do minuty.

Všechny ramena mají ramenní sloty na stejné místě, takže ať vezmu jakékoliv vybavení, vždy používám stejné návyky a nemusím si neustále koukat pod ruce, co kde mám. Díky tomu mám taky daleko větší přehled v pase. A nejen to. Ramena se používají i pro ATLAS a stejný systém má i EQUIP. Jo, to chci.

Ptáte se na celkový dojem? MASTERa považuji za současnou špičku. Skvěle padne, nepřekáží, má spoustu možností nastavení. A hlavně: každý si ho může upravit dle svého. Prostě „Milášek“.     

 

Mgr. Martin Riedl, DiS.,

 • Výškový specialista
 • Instruktor pro práci a záchranu ve výšce a nad volnou hloubkou
 • Instruktor speciálních lanových technik
 • Revizní technik OOPP pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou
 • Zkušební a testovací lezec pro výrobce OOPP pro práci a záchranu ve výšce a nad volnou hloubkou
 • Spolupracovník vývojového týmu
 • Spoluautor několika nových produktů
 • Dobrovolný člen HS
 • Člen IRATA (Level3)
 • Horský průvodce
 • Spolumajitel firmy, které navrhuje a instaluje zádržné systémy
 • 25let praxe – včetně práce a stáží v zahraničí