De | En

Porovnání nepolstrovaných celotělových úvazků Rock Empire

Problematika jištění na stavbách, při drobných činnostech a pracích je často specifická tím, že pracovník má po celou dobu práce pevnou oporu nohou. Nikde nevisí, neslaňuje, jednoduše chodí po konstrukcích, lešeních, případně pracuje z plošin. Přesto se často pohybuje na hraně pádu.

Pro takové činnosti jsou ideální celotělové nepolstrované úvazky. Proč?

 • Díky popruhové konstrukci bez polstrování jsou jednoduché, lehké a minimálně omezují pohyb a komfort uživatele.
 • Snadno se oblékají, často mají univerzální velikost, hlavní připojovací body jsou určeny k zachycení pádu (jsou nad těžištěm), takže je nezaměníte. Jiné připojovací body totiž nemají.

Přesto se liší v důležitém parametru.

 • Přední připojovací bod (pozice na hrudní kosti) dle EN361 (zachycení pádu) je buď složený, nebo jednoduchý.

Co znamená složený připojovací bod?

Jde o dvě připojovací oka označená A/2, každé na levé a pravé straně úvazku. Pro vytvoření bezpečného a funkčního zachycovací bodu na úvazku musíte vždy spojit obě oka např. karabinou v jeden funkční celek.

Jednoduché že? Ano, jen si dejte pozor, aby se Vám nepřetáčela karabina. Většinou se používají oválové karabiny a ty mají tendenci se mezi připojovacími oky přetočit. Tím vyvstává riziko zatížení karabiny přes zámek a to nechceme.

Příkladem takovýchto úvazků jsou Skill Lite a Skill Adventure.

Skill Lite má u předních připojovacích bodů A/2 elastický popruh. Ten není pevnostní. Pouze zajišťuje, aby nám nepadala ramena. Proto musíme mít vždy body A/2 spojeny karabinou. A to i v případě kdy k jištění používáme zadní připojovací bod.

Důvod? Bez karabiny bychom mohli z úvazku vypadnout. Bohužel často na stavbách vídám chlapy, kteří mají jištění připojené do zadní připojovacího bodu (mezi lopatkami) a přední připojovací body A/2 na úvazku nemají propojené karabinou. Snad nespadnou…

Skill Adventure se liší od Skill Lite tím, že místo elastického popruhu má pevnostní popruh se sponou. Když ho dotáhnete a chcete používat zadní připojovací bod, nemusíte přední připojovací body A/2 propojovat karabinou. Lepší že?

Pokud ale používáte přední připojovací bod A/2, dejte si opět pozor na přetočení karabiny.

Zásadní posun v uživatelském komfortu a bezpečnosti užívání celotělových nepolstrovaných úvazků nabízí Ronda.

Ronda má jednoduchý přední připojovací bod. Jde o kovový kroužek. Pevnostní spojení ramen zajišťuje rychlospona, která se kroužkem protáhne a zajistí.

Výhody?

 1. Odpadá potřeba elastického (Skill Lite) nebo pevnostního (Skill Adventure) spojení ramen.
 2. Jištění cvakáte karabinou do kroužku, takže nedochází k přetáčení karabiny.
 3. Manipulace s postrojem je jednoduchá a intuitivní.

Co bych Vám doporučil?

 1. Skill Lite je univerzální nepolstrovaný úvazek základní konstrukce. Je levný a funkční. Pokud si umíte pohlídat karabinu v předním připojovacím bodě, nemáte co řešit.
 2. Skill Adventrue je lepší volbou, pokud často používáte zadní připojovací bod. Po ustrojení úvazku k sobě stáhnete přední připojovací body A/2 pomocí pevnostního popruhu a spony. Díky tomu ramena dobře drží, v přední části nic nepřekáží a nemusíte myslet na přetáčení karabiny.
 3. Ronda je z hlediska bezpečnosti a manipulace jednoznačně špička. Snadno se obléká a zajištění pomocí rychlospony je intuitivní. Klade nejmenší nároky na uživatele.

 

Nerozhodujte se na základě ceny, ale na základě schopností a dovedností budoucích uživatelů. Pokud jim dobře vyberete, odmění se Vám dobře odvedenou prací a nezpůsobí sobě ani druhým zbytečnou újmu.

 

 Mgr. Martin Riedl, DiS.,

 • Výškový specialista
 • Instruktor pro práci a záchranu ve výšce a nad volnou hloubkou
 • Instruktor speciálních lanových technik
 • Revizní technik OOPP pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou
 • Zkušební a testovací lezec pro výrobce OOPP pro práci a záchranu ve výšce a nad volnou hloubkou
 • Spolupracovník vývojového týmu
 • Spoluautor několika nových produktů
 • Dobrovolný člen HS
 • Člen IRATA (Level3)
 • Horský průvodce
 • Spolumajitel firmy, které navrhuje a instaluje zádržné systémy
 • 25let praxe – včetně práce a stáží v zahraničí