De | En

Recenze na Superlight od Martina Skuhravého ze Světa Outdooru

"Ze sedáku Super Light jsem po měsíci v Kyrgyzstánu skutečně nadšený a zařadil jsem jej do mého skialpového a ledovcového repertoáru, zcela určitě nebude chybět na žádné akci zmíněného ražení, na kterou se v budoucnu přidám."

Velmi nízké hmotnosti tohoto sedacího úvazku bylo dosaženo jednak použitým materiálem Dyneema a jednak absencí jakéhokoli polstrování a zbytečností. U testované velikosti M-XL moje kuchyňská váha ukázala 153 gramů, což je podle mě velmi dobrá hodnota. Navíc stejně potěšující, jako nízká hmotnost, je i skladnost úvazku - jednoduše lze složit do balíčku o něco většího, než zatnutá pěst.

Pochopitelně z výše popsaných hlavních předností vyplývá i největší úskalí sedáku a tím je pohodlí při odsednutí. Stačí slaňování jedné délky v kolmici a ke konci slanění už se těšíte, až se nohy dotknou země a nohavičky se přestanou zařezávat do stehen. Popravdě, čekal bych, že to bude ještě daleko horší (soudě podle mého velmi polstrovaného a velmi nepohodlného úvazku, který běžně používám na lezení), ale žádné pohodlí neočekávejte. Naopak při chůzi (ať už pěšky s mačkami nebo na lyžích), na kterou je Super Light primárně určen, se jeví jako velmi pohodlný.

Pojďme se teď podívat na konstrukci a technická řešení. Úvazek je de facto vyroben ze dvou hlavních a několika vedlejších popruhů. Silnější bederní popruh je v přední části nahrazen užší smyčkou, na které je umístěna přezka. Ta bohužel není samosvorná, což mě osobně mrzí, vzhledem k celkové velmi snadné manipulaci s úvazkem, ke které se dostanu o pár řádků níže. Na druhou stranu provlékací spona je nejspíš blbuvdornější.

Druhý hlavní popruh je našit na bocích bederního popruhu a v jeho středu se nachází očko, jímž je provlečeno hlavní jistící oko. I když výrobce šetřil, kde mohl, nezapomněl očko opatřit chráničem PAD popruhhu proti oděru, což hodnotím velmi kladně a myslím, že tím bylo zabráněno případné velké slabině, co se životnosti týká.

Aby nohavičky při chůzi držely tam, kde mají, jsou v přední části zajištěné nenosnou plastovou přezkou. Někoho by mohl malý kus plastu na sedáku zarazit, nicméně po prvním odsednutí se přesvědčíte, že skutečně na svorku není kladen žádný nápor a není nosná.

Pokud přezku rozepnete (případně ještě rozepnete hlavní přezku na bederáku), velmi snadno můžete úvazek obléknout s nasazenými mačkami nebo klidně i s nasazenými lyžemi. Tuto možnost vedle nízké hmotnosti a dobré sbalitelnosti hodnotím jako největší přednost sedáku Super Light.

Samozřejmostí každého úvazku jsou gumičky udržující správnou polohu nohaviček umístěny na zadní straně stehen a poutko na materiál. To je v případě Super Light pouze jedno a nejsem si jistý, že bude na všechny aktivity, které lze s úvazkem provozovat, stačit. Sedák jsem nyní používal na expedici v Kyrgyzstánu a můj osobní názor je zatím takový, že jedno poutko nestačí. V případě použití rozšířené ledovcové horolezecké výbavy je jedno poutko málo- materiáol jsem v něm měl hodně manačkaný (viz foto) a manipulace s ním byla komplikovanější.

Ze sedáku Super Light jsem po měsíci v Kyrgyzstánu skutečně nadšený a zařadil jsem jej do mého skialpového a ledovcového repertoáru, zcela určitě něbude chybět na žádné akci zmíněného ražení, na kterou se v budoucnu přidám.