De | En

Recenze jistítka Gym

Gym je lehká jistící brzda ideální pro lezení na klasickém jednoduchém laně. Je určená typicky pro indoorové lezení. Při lezení na umělé stěně bychom klasický kyblík a jeho pokročilejší funkce zkrátka ani nevyužili a spíše nám použití komplikuje. Není potřeba dobírat druholezce ke štandu, není potřeba slaňovat na dvou pramenech atd.  Na umělou stěnu je nejlepší jednoduché a intuitivní řešení, a tím je právě GYM. 

Gym je ideální jednoduchou  brzdou pro získání základních návyků při jištění lezce. Velmi oblíbená je také v půjčovnách lezeckého vybavení, protože je přehledná, intuitivně použitelná, uživatel snad ani nemůže udělat chybu. Jednoduchá konstrukce pro jedno lano, společně s obrázkovým návodem na použití usnadňuje správné založení lana pro začínající lezce, ale i při omylem špatně založeném laně (obráceně) brzdí pořád dostatečně.

Jistítko se ani při použití tlustších nebo starších lan zbytečně nezasekává, a lano v něm krásně běží i při potřebě rychlého povolování, třeba při cvakání expresek. Ideální je proto i na jištění dětí, kde by byl příliš velký brzdný účinek spíše nevýhodou.  Nicméně díky drážkovanému profilu zužujícímu se do V funguje velmi dobře i při jištění těžšího parťáka a v případě potřeby progresivního brždění. GYM si pro svoji jednoduchost a intuitivnost jistě zamilují nejen začátečníci, ale i zkušení lezci všech kategorií.

Petr Brož
certifikovaný instruktor sportovního lezení, tester produktů Rock Empire, výškový specialista, produktový konzultant pro práci ve výškách