De | En

LEZENÍ NA BORNHOLMU s Vojtou Dvořákem

Že jste nikdy neslyšeli o tomto malém ostrůvku v Baltském moři a už vůbec o tom, že se tu leze? Dokonce se tady leze tak moc a je to tak zajímavé, že sem i zalétnou angličtí vyznavači povlu a lezou nad vodou po vlastním a to tak, že opravdu nechápete, že někde tudy vede cesta. Upřímně musím na začátku prozradit, že hlavním cílem bylo pádlování na mořských kajacích, ale tento ostrov nám nabídnul i skvělé lezení na místní žule.

CO JE BORNHOLM

Bornholm je ostrov nacházející se v jihozápadní části Baltského moře a spolu s souostrovím Ertholmene představuje nejvýchodnější část Dánska. Geograficky leží přibližně 150 km jihovýchodně od Kodaně, 79 km severně od polského Kołobrzegu a zhruba 40 km od jižního pobřeží Švédska. Takže paradoxně to mají na dánský ostrov Švédi blíž. Celková rozloha ostrova činí 588 km². Hlavním městem ostrova je Rønne, které slouží také jako přístav.

V severní části je ostrov skalnatý a tvořen žulou. A to je to, co nás kromě moře taky hodně zajímalo. Ostrov je vyhlášen žulovým lezením v lomech nebo i lezením „trad“ neboli po „vlastním“ na skalách přímo na pobřeží. Na jižní straně prvohorními a druhohorními pískovci, břidlicemi a vápenci. Povrch ostrova tvoří kopcovitá morénovo-ledovcová rovina Rytterknægten. Na jihovýchodě a západě jsou podél břehů duny, ve kterých byly vysázeny jehličnaté stromy. Listnaté lesy zaujímají přibližně 17 % povrchu ostrova.

  

 

JAK SE TAM DOSTAT

Stačí dorazit do přístavu Sassnitz a tam se nalodit na trajekt. Nájezd na trajekt je pro děcka, když máte vše nachystané. U stojanu potvrdíte jen počet lidí v autě, stojan pak vyplivne dva lístky s číslem lajny. Za 3,5 hodiny jste na místě, v přístavu Rønne! Jste tedy v Dánsku!

Přestože primární cíl bylo opádlovat ostrov na mořských kajacích, byli jsme připraveni i n ale lezeckou vložku. Zjistil jsem základní informace na netu. Konkrétně asi nejvíc na webu www.thecrag.com.

 

LEZENÍ

Lezení je koncentrováno v severní části ostrova.

V den, kdy se nedalo pádlovat a vlny se valily i přes vlnolamy v místních přístavech jsme vyrazili do oblasti Vangu. Lom Vang nabízí spíše sportovní lezení s borháky. Parádně jsme se protáhli. Info o lezení najdeš třeba na stránkách www.thecrag.com. Za mě parádní náhradní plán nebo doplňková aktivita, když ti zbývá čas.

Celkový pohled na lezeckou oblast Vang: 

Cesty v lomu Vang jsou převážně dobře jištěny:

 

Pěkné kolmé lezení v lomu Vang:

 

V lomu Vang se najdou i jednodušší cesty: 

 

Další lezeckou oblastí je om Moseløkken, kde jsou odjištěné cesty. Lezení opět parádní a dobře odjištěné.

Tady naprostá pecká v lomu Moselokken:

 

Baví tě lézt po vlastním? Tak to by pro tebe mohlo být lezení v oblasti Randkløve, která je přímo nad mořem. To mě bavilo hodně a došlo i na přeskok! Doporučuji alespoň jednu sadu vklíněnců a friendů. Štandy tu nenajdeš – všechno si musíš udělat sám. Sestupy se řeší pěšky okolo.

 

Lezení po vlastním a přes vklíněný kámen přímo u moře:

 

 

Lezeckých oblastí je na ostrově spousta a je pouze třeba si je najít a naplánovat si jejich návštěvu.

Kromě toho ostrov nabízí i cestování a zábavu u moře. Nejhezčí pláže na Baltu, přírodní rezervace s hlubokými lesy a skalami v jeho středu, borovicové lesy a třeba i pěkný trek okolo celého ostrova.

Severní část ostrova je kamenitá a takhle krásná: 

 

Typické komíny udíren ryb:

Pohled z lomu Vang přímo na moře a do přístavu, kde se žula překládala na lodě: 

Romantické pláže na jihu ostrova Bornholm:

Takže do lezeckého batohu přihoď sadu friendů a vklíněnců Rock Empire, objednej trajekt a vyraz na lezecký trip na Bornholm. Určitě toho nebudeš litovat!

Vojtěch Dvořák, redaktor Světa outdooru a horský vůdce UIAGM