De | En

Chamonix – Alpinismus s lidskou tváří podle Zobana - Radek Lienerth

Náš ambasador Radek Lienerth – Zoban, horský vůdce UIAGM, sdílí tipy na to nejlepší z letního Cham-life. Když tě lanovky vyvezou skoro až na nástup, ať už je počasí jakékoli, to nejlepší lezení máš doslova na dosah – Chamonix je zkrátka ideální základna pro každého alpinistu.

Ať už hledáš vícedélky, mixy, ledy nebo pohodové ferraty, Zoban má pro tebe konkrétní tipy na top túry v okolí – od Grand Capucinu přes Brevent až po skalní hřebenovku Grand Perron.

📍 Mrkni, co vše si můžeš v Cham letos zalézt – a že bude z čeho vybírat!

👇👇👇

Chamonix - "Alpinismus s lidskou tváří"

1) jsi v centru západních Alp a když se zkazí počasí tak je všude kousek odjet

2) chceš sportovní skalky, vícedélky, tradiční skálu, mix a led pro začátečníky i brutální alpinistické prásky to vše podle podmínek a počasí přímo pod nosem

3) nerad ztrácíš čas nástupy? Zcela ideální destinace, díky lanovkám co tě hodí "až na nástup" :-)

4) máš rád klid? Zcela ideální destinace, stačí si šlápnout hoďku od lanovek a vyhnout se nejprofláknutějším klasikám :-) 

 

Tipy na túry:

Grand Capucin - kombinace Vogler/Swiss/O Sole mio

Excelentní tradiční cesta, nejlepší linka v klasifikaci 6a/6b na Capucin. Krásné spáry a minimum fixního jištění v impozantním exteriéru.

Severní stěna Gran Paradiso

Klasická firno/ledová stráň na nádherný kopec. Často stačí dobrá bouřka se správnou teplotou a podmínka je jak víno i uprostřed léta. Poslední roky spíš do konce června, ale to už budeme muset brát jako fakt. 

Brevent

 "Poeme a Lou" nebo "Fin a Babylon" jsou plné? Tak trochu pochopitelně, když vás lanovka vyplivne 10 min nad nástupem. Neváhejte a berte volnou sportovní linku hned vlevo od "Fin Babylon", borháky krásně vedou a obtížnost vyravnaná okolo 6b/b+. Chcete mít úplně klid? Doporučuji "Retour la Normandie" od R. Jaspera, 6a+/6b v luxusních šitočinách, místy trošku legoland, ale každopádně krásný lezecký prožitek v němž vás nikdo nebude obtěžovat. Doplňující info, vezměte si alespoň jeden cam od velikostí 5 a 6.

Grand Perron

Travers od Aig. di Van, přes Perron až na Pointe d. l Ifala. Asi jedna z nejkrásnějších skalních hřebenovek. Nástup bez sněhu a ledu (od července dál), výhlady na hladinu přehrady Emosson a na zasněžený Blanc na druhou stranu. 

Via feratty

Ať zvolíte novinku nad Vallorcine, sportovní atletiku La Fayette nebo vyhlídkovou nad Passy nešáhnete vedle.

Prostě takový normální Chamlife letní sezóny.

 



--
Mgr. Radek Lienerth
tel 00420603810600
horský vůdce UIAGM
www.hudysteny.cz/brno, www.climbingschool.cz, www.climbon.cz, www.drytoolcup.eu